Pravidelné nedělní otužování / hardening in the river


Utuž se! Možná potřebuješ výzvu, najít něco, co tě posílí. Otužování je super cesta k síle a ukotvení života! Jestli se chceš otužovat, pojď do toho se mnou! Jedeme v tom společně! Proč se tedy otužovat? Důvodů je hned několik.

Otužování je pro člověka velice přínosné. Naučím vás pozvolna, jak s tím začít. Když jsem se otužovala na podzim minulý rok, měla jsem pocit, že mi tuky mizí před očima. A ona to byla pravda!

Vstupné na otužování je dobrovolné :)

Slovo otužování vyvolává představu plavek s nohavičkou a sokolských časů s heslem "Svaly tuž, vlasti služ". Ale jako mnoho jiných věcí z dob našich dědečků mělo něco do sebe a přichází tak znovu do módy.

Co s sebou?

Když už voda začne chladit, můžeš si vzít boty do vody. Teď to ještě jde, ale když začnou teploty klesat...tuhne to :) Termosku s horkým čajem. Můžeš si připravit silný zázvorový z čerstvého zázvoru. Ručník na osušení a ještě lépe jeden plus ručník na dosušení, nějaký, který době saje a může být hrubší, ať hezky promasíruje pokožku. A oblečení, ve kterém přijdeš a pak se do něj zase oblečeš. Vrstvy. V zimě pak je super funkční sportovní oblečení. No a do vody plavky a je to :) Vem taky kámošku, nebo kámoše ať je nás víc :) 

Chceš se začít otužovat?

V neděli vyrážíme kolem 13té hodiny z Karlovo náměstí, Praha 2 - od parkoviště přímo u kostela Sv. Ignáce.  Vyjedeme autem na místo k Dolním Břežanům a ponoříme se na chvilku do Vltavy. Čas strávený ve vodě si každý reguluje sám. Na Karlovo náměstí se pak zase vracíme, takže tě můžeme vyklopit zpátky. Celý proces otužování není delší než minutu - 10, jak to cítíš a celý proces než vyjedeme a vrátíme se není delší než 1,5 hodiny.

Jak správně začít s otužováním?

Pozvolna, postupně. Pokud vám vadí studená voda, začněte neprve doma s otíráním žinkou namočenou ve studené vodě. Pak přidávejte postupně studenou sprchu, vždy po sprše normální, když se umyjete.

Jak dlouho se mám sprchovat studenou vodou po osprchování teplou?

Začněte s 2mi vteřinami a pokračujte jeden týden. Pak přidávejte. Další týden se sprchujte studenou vodou 5 vteřin a pak další týden 10 vteřin. A tak dále...přidáváme a přidáváme.

Otužováním dost efektivně posilujeme imunitní systém, zocelujeme tělo a naší psychiku. Získáváme vytrvalost, schopnost snášet nepohodu, léčíme nechutenství, prokrvujeme tělo, posilujeme kardiovaskulární systém.

Co to dalo mně?

Když jsem se začala otužovat, cca před 3mi lety, sprchovala jsem se studenou vodou hlavně doma. Minulý rok jsem se začala nořit do přírodní vody venku. Otužování posilovalo mou psychiku do obrovské síly. Měla jsem pocit, že mne nic nezastaví ani neporazí. Měla jsem totálně nakopnuté endorfiny a po koupačce jsem se smála opravdu nahlas, upřímně a dloouho. 

Co to může dát právě vám?

Druhotně z otužování získáváme radost, protože otužování vylučuje endorfiny (endorfiny – elixír štěstí), jsme odolnější proti nemocem, dokonce až tak, že žádná nemusí přijít celou zimu. Také se spojíme do s podobně zaměřenými lidmi a ucelíme si způsob svého života. Jsme také připraveni na náhlou situační krizovou situaci (proboření ledu, pád z lodi, záchrana tonoucího atd.). Otužováním a plaváním ve studené vodě skutečně hodně hubneme. A to hned dvakrát – tělo jednak vydává mechanický výkon a jednak kryje ztrátu tepelné energie. „Je proto nezbytné se v den otužování stravovat vydatně a zdravě, doplnit jídelníček jídlem s bohatým obsahem vitamínů a důležitých minerálů, Je jasné že je vhodné nekouřit a alkohol konzumovat pokud možno vůbec, nebo jen střídmě a příležitostně.

Výhody a přínosy otužování

  • umožňuje lépe se přizpůsobit teplotním výkyvům okolí.
  • u běžných infekcí platí, že otužilý člověk má větší naději, že je nechytí.
  • pokud už přece onemocní, pak má nemoc lehčí průběh a dříve odezní.
  • vyplavují se při něm endorfiny - hormony štěstí, takže zlepšuje náladu a posiluje nervový systém
  • zvyšuje pružnost cév, výkon srdce a snižuje hladinu cholesterolu

DESET PRO OTUŽOVÁNÍ:

1 Zvýšení imunity

Zřejmě i Váš děda Vám několikrát říkával, že pokud chcete být zdraví, máte se pravidelně otužovat. A měl pravdu. Dle jedné anglické studie je potvrzeno, že lidé, kteří se pravidelně sprchují studenou vodou, mají vyšší koncentraci plazmy a hlavně vyšší obsah bílých krvinek, které pomáhají při našem boji proti bakteriím, virům a dokonce i nádorovým buňkám.

2. Snížení stresu

Studená sprcha snižuje tvorbu kyseliny močové a zvyšuje produkci glutathionu (více zde), který chrání organismus před oxidačním stresem.

3. Budete hezčí

Nedělám si srandu. Pokud není Vaším cílem se cítit zdravě, možná Vás bude alespoň motivovat to, že studená sprcha z Vás může udělat hezčího člověka. Studená sprcha totiž napomáhá tomu, aby si Vaše kůže udržela dostatečné množství zásob mazových žláz, které nevysušují pokožku. Chcete mít lesklejší a silnější vlasy? Řešením je opět ranní studená sprcha. Vaše vlasy budou lesklejší, silnější a celkově zdravější a to tím, že studená voda udržuje vlasové folikuly ploché a zvyšuje tak tím jejich přilnavost k pokožce hlavy. Takže pánové, pokud máte pocit, že Vám začínají vypadávat vlasy, už víte, jak s tím zdarma bojovat.

4. Ztratíte tělesný tuk

Pokud se tedy bavíme o tom, jak lépe vypadat, dalším důležitým účinkem je schopnost studené sprchy pomoci při pálení tuků. I když to mnoho lidí neví, v těle máme 2 druhy tuků. Bílý a hnědý. Ten bílý známe všichni a nemáme ho moc rádi. Jedná se o všechen ten viditelný podkožní tuk. Hnědý nevidíme. Ale naopak od toho bílého je pro nás prospěšný. Jeho hlavní funkcí je vytvářet a zároveň udržet tělesné teplo. Při ranní studené sprše se hnědý tuk aktivuje a jeho výsledkem je zvýšený výdej energie, a tím i větší počet spálených kalorií. Dle jedné studie dokáže studená teplota zvýšit aktivitu hnědého tuku až 15x, a tím je možno docílit ztráty tělesného (bílého) tuku až o 4kg za rok.

5. Zvyšuje plodnost

Tohle je hodně zajímavé. Studená sprcha dokáže opravdu znásobit počet spermií, a zvýšit tím také plodnost u mužů. Horká voda naopak působí jako skvělá mužská antikoncepce. V jedné studii muži, kteří se každý druhý den po dobu půl hodiny koupali v horké vodě v průběhu 3 týdnů, byli poté téměř neplodní až po dobu 6 měsíců! Navíc v jiné studii se prokázalo, že muži, kteří se přestali koupat v teplé vodě, poznali zvýšení počtu spermií až o 491%. A to už není zanedbatelné číslo. Teplá sprcha zřejmě nebude mít tak silně negativní vliv na Vaší plodnost jako dlouhá horká koupel. Ale pokud chcete zvýšit svou šanci na zplození potomka, určitě byste měli o studené sprše začít uvažovat. Není snad nic lepšího pro Vaše tělo než ranní sprcha po ránu. Nejlépe hned po probuzení.


6. Zlepšuje cirkulaci krve.

Studená sprcha zlepšuje Váš krevní oběh. Hlavním důvodem je, že se tělo snaží co nejrychleji dopravit krev do všech orgánů, aby je udržela v teple. Jedná se o takovou simulaci normální cirkulace krve a tato tělesná funkce je nesmírně důležitá pro Vaše celkové kardiovaskulární zdraví.


7. Lepší svalová regenerace

Pokud sportujete, tak Vás tento bod bude určitě zajímat. Studená sprcha po cvičení je totiž nejlepší věc pro vaší celkovou regeneraci a dobití energie. Tím, že studená teplota zlepšuje cirkulaci Vaší krve, tak pomáhá odstraňovat z Vašeho těla odpadní látky (kyselinu mléčnou), které vznikají právě při tělesné námaze.


8. Zvyšuje Vaší ostražitost a čilost

Pokud podstoupíte tento symbol odvahy, čímž studená sprcha určitě je, tak v prvních vteřinách budeme mít zdánlivě problém s dýcháním. Žádný strach. Toto hluboké dýchání dokáže výrazně zvýšit Váš přísun kyslíku a také srdeční tep, což vede k přísunu energie na celý den. Díky studené sprše bude Váš mozek čilejší a ostražitější po celý den a Vaši kolegové v práci si začnou myslet, že to s tím ranním kofeinem trošku přeháníte.


9. Nakopne Vás více než ranní káva

Tohle je asi jasné. Pokud máte po ránu problém s tím, že jste ospalí a potřebujete několik šálků kávy, před tím, než začnete normálně fungovat, je pro Vás studená sprcha po ránu to pravé řešení.Věřte mi, že pouze po pár vteřinách ve studené sprše budete cítit přímo kopanec energie. Studená sprcha způsobuje mírné elektrické impulsy, které sahají až do periferních nervových zakončení mozku, a tím Vás zaručeně probudí a zlepší Vaší mozkovouaktivitu.


10. nakopne vaše libido

A proto s ním můžeme klidně začít i teď!

Takže se těšíme, UTUŽ SE!

Pro konzultaci piš: martina@tancitjistmilovat.cz nebo volej: 723 108 898

Foto 192, Foto 193, Foto 194, Foto 195,

E-book zdarma

Jak si udržet pevné zdraví. Váš průvodce a rádce spokojeným životem.