11 věcí, které ovlivní náš život


11 věcí, které ovlivní náš život


11 věcí, které ovlivní náš život

1. VDĚČNOST

Vyjádření vděčnosti za to, co máme, nás odvádí od negací a pocitů marnosti do pocitu spokojenosti. Pokud nejste spokojení, zkuste si rozvzpomenout na to, za co jste vděční, že doopravdy máte. Rodiče, vztah, sourozence, oblečení, auto, práci, domov, jídlo...pastelky...květiny na parapetu, teplou vodu, postel a peřiny, obě ruce...že vidíte, slyšíte, mluvíte...prostě cokoli. Cokoli co máte a uvědomíte si to, vám dá POCIT. Pokud se někdy necítíte úplně dobře ve svém těle, po psychické, nebo fyzické stránce, zkuste si pro sebe vyslovit alespoň 10 věcí, za které jste vděční. Anebo je řekněte rovnou nahlas. Uvidíte, že se uvolníte...

2. PODĚKOVÁNÍ

Dává možnost uvědomit si znovu, že nic není v našem životě automatické a slovem děkuji, přijmeme jak chválu, skutky, nebo věci, které do našeho života vešly. Děkuji je MANTRA uzemnění pro naší momentální přítomnost. Poděkování je zároveň VYSOKÁ úroveň sebepřijetí. Nad kolika "děkuji" od druhých lidí, když nás pochválili, už jsme mávli rukou? Kolikrát jsme si řekli: " to je staré, ale to nic, to jsem jenom..." Za každé děkuji z venku od lidí dávejme druhým nazpět také jedno krásné upřímné DĚKUJI.

3. STREČING

Není tělo, které by pravidelně nepotřebovalo trochu pohybu. Strečing, dech a uvolnění napětí vnesou do těla energii, která nás posune dál. Nemusíme dřít dvě hodiny denně. Stačí se pro začátek 10 minut protáhnout, uvolnit a prodýchat. Naše tělo, šlachy, klouby i svaly v každodenních rutijních činnostech zakrňují. Vědomé protahování a kontakt s tělem je důležitý pro zdravé tělo. Dýchejte, protahujte se, vydechujte a dělejte ÁÁÁÁÁCH a ÓÓÓÓÓCH a uvolňujte ztuhlost, bolest i bloky a pracujte jemně s pohybem až na hranici jemného napnutí.  V tom zůstaňte a pomalu prodýchávejte. Uvolňujte se, třeba v posteli, na koberci, na podložce, na podlaze, převalujte se a hledejte pocit, který je ten nejpříjemnější. Klidně u toho zavřete oči. Od napětí tlaku najděte pocit uvolnění.

4. KATARZE

Uvolnění stresu sportem, nebo vhodnou katarzní technikou je NUTNOST. Zkuste po hádce nebo prožitém hněvu 10 minut křičet a bouchat do polštáře. Je to opravdu těžké. Nejednou jsem byla překvapená, kolik síly umí vzít "vnitřní" problém nad tím "fyzickým". Mlátit do polštáře, když zjistíte, že vaše bolest je ale úplně jinde a ruce jsou tak slabé na to vyjádřit to ranami pěstí. Jde o to odbourat se, jak fyzicky, tak psychicky. Katarze nám dovolí překročit stín ega a vy sami si můžete dát povolení pro uvolnění napětí a připuštění varianty sebepřijetí v sebelásce. Vše co v sobě držíme, zůstává. Jednou jsem cítila neuvěřitelný stres, že se mi až zvedal žaludek. Musela jsem do toho polštáře kousnout! Chudák polštář :) Hněv a to, co jsme nebyli schopni říct, nebo včas podle svého zareagovat přejde do vnitřních výčitek. Buďto těch, které míříme proti sobě a následně pak proti ostatním. V lepším případě to odezní, v horším se zacyklíme do opakování toho, co se stalo, nebo dořešování. Katarze je možnost, která uvolní cestu a na jejím začátku stojí sebeodpuštění. Je naprosto v pořádku povolit si svoje chyby i pády a nechat z nás odejít to, co už nepotřebujeme a nechat odejít to, co nás zatěžuje. Je přirozené očišťovat se od nashromážděných negací a nechat vše vyjít z naší mysli pryč. Osobně jsem prožila mnoho situací, kdy jsem odmítala udělat cokoli, protože jsem se naprosto ponořila do nepříjemných pocitů z mnou dané "nezvládnuté" situace. Ale po nějaké době jsem se posunula dál a po odžití určitého "utrpení" jsem se ke katarzi přeci jen dostala. Někdy pomůže čas, někdy akce, každý má svou cestu, jak si může své posuny a zmoudřování v životě připouštět. Je to cesta na celý život...  My víme, že není možné být dokonalý člověk. Přes to, nám je to podsouváno ze všech stran. Čím více katarze, tím více víme, kdo jsme.

5. CVIČENÍ

Pohyb je dar. Pohyb je proces, kdy poznáme své limity a rozproudíme svou tělesnou chemii. Žádné pilulky světa nám nedají tolik uvolnění a radosti, jako je pohyb.

6. JÍDLO

Jídlo je energie. Tělo je nástroj. Jíst dobře je dar, který si můžeme dát každý den. Pokud zapomenene, nebo nejdeme správným směrem, vždycky se můžeme opravit. Každý den máme šanci na změnu. Jednoduché je sníst jeden pomeranč. Jednoduché je neřešit to pořád. Dát si jednoduché jídlo. Opravdu, jednoduché jídlo. Kde jsme se ztratili, že se tak bojíme nevyváženosti ve stravě? Copak dřívější doba neukázala opak? Že střídmost je pravdou? Co všechno lidé prožili? A? Byla vyvážená strava prioritou? Jídlo je důležité. Ale taky bychom stále měli používat mozek, co se výběru jídla týká. Naše společnost, to je společnost nadýchané lanýžové pěny na celerovém krému zabaleném v obří krevetě. Mňáááám. Vyfoťte toooo. Být v životě králem a královnou neznamená sedět u stolu a jíst o 106.  Jsme společnost, která draze platí za bio, za servis, za kulturu. Vše co nám tu roste je pro nás. Udělali jsme z jídla snobismus. Odsuzujeme se za to co jíme a nejíme. Rozdělujeme se a nejvíc to dělají ti, kteří na tom nejvíc chtějí vydělat. Jez toto a budeš in....

7. PITÍ

Voda je zázrak života. Nic jiného se pro nás nehodí. Pijte vodu co nejvíc to jde. Odkyselujte se. Hlavně po pití piva alkoholu.

8. MEDITACE

Jak vsedě, tak vleže, tak při jemné práci spouštíme vnitřní proces přemýšlení, nebo plynutí, kdy v tichu vlastního času mluvíme k sobě. A pokud necháme proudit otázky, přijdou i odpovědi. Jak k naší situaci, nebo od našeho těla. Po tréninku sebe práce se můžete zeptat i sami sebe, proč vás bolí koleno, nebo břicho. Pokud tomuto uvěříte, své odpovědi dostanete. Meditace není oddělená od běžného života a nepotřebuje posvátnost. Stejně tak vleže, vsedě, při vědomém dýchání, při uklízení, pletí zahrádky, cvičení, jízdě v tramvaji (když neřídíte :), nebo jakékoli činnosti u které se můžeme zahloubat,  můžete i v aktivním  procesu nechat zklidnit svou mysl. Klidnější praxi meditace můžeme podpořit chvílemi v klidu se zapálenými svíčkami, zapálenou šalvějí, nebo dřevem Palo Santo, osobně napsaným přáním na papíře, vypsanými zátěžemi nitra na papíře a celkovým vnitřním usebráním se.  Duchovní přístup a mystičnost mohou být v podstatě na překážku, pokud očekáváme, že v meditaci uslyšíme létat kolem hlavy ptáčky, andílky, archanděle, uvidíme světla, boha a čekáme na zázrak. Praktický život, uvědomění si sebe a svého klidu je daleko víc, než pochybné semináře falešných "průvodců", kteří za peníze zařizují skrze své energie určité vize a pravdy, které jsou pouze jejich přesvědčením a vy třeba nespoléháte sami na sebe, než jednou narazíte a zůstanete v tom sami. Důvěřujte sobě, že vy víte, co je pro vás nejlepší. Když nevíte, co máte dělat, běžte se projít, nebo plavat, malujte, zpívejte. Něco dělejte...snažte si na věc udělat vlastní názor. 

9. ČISTOTA

Mysl i srdce nám nabízí mnoho variant udržení se v určitém pocitu. Vybíráme si myšlenky, slova, význam, obsah. Je na nás, jakou silou a v jaké míře necháme svou čistotu promlouvat. Každý vidí svou variantu světa. Je na každém z nás, jak vidí svůj svět a co je pro něj ve významu čistota obsaženo. Nikomu nenutíme to naše a od druhých si bereme jen to, co nám vyhovuje. I to máme právo dle okolností změnit. Všechno se mění. Máme šanci a právo být šťastní v toku života na Zemi. V dnešní době je čistota velmi silné téma a mnoho lidí už není schopno vnímat, co vlastně čistota znamená. Jako lidstvo, jsme přešli příliš daleko v tom, co je přijatelné a tváříme se, že je vhodné dávat prostor všemu, co je, co už existuje, ať je to porno, silikon, lživé masky manipulací, válka, styling, konzum, síla médií a televize. Ale není to tak. Čistota je jen jedna, stejně tak jako pravda, láska, mír, svoboda, upřímnost, štědrost, neubližování, věrnost. Čím méně čistá duše v životě je, tím méně jsme v napojení na planetu Zemi. Můžeme snít o čistotě ve smogem začouzeném městě, můžeme hojně rozdávat lajky těm, co vydělávají a zdraví nás z čisté pláže, můžeme věřit čemukoli. Čistota sluší všem. Ale ne každý jí vidí a nutně k životu potřebuje. Čistota není slabikář a Ema co mele maso. My musíme umlít ten balast co je nám podsouván a z něj utkat čistotu. Přetransformovávat sebe a svět do vyšších vibrací je úkol, který tu máme. Držet se světla. Kdo chce, přidá se. Kdo nechce, může dělat to, co uzná za vhodné. V životním poslání je nyní čas uvědomovat si, jak svou prací, životem a aktivitami ovlivňuji planetu Zemi. Už je čas si položit otázku: "škodím svým denním konáním tímto, nebo prospívám?"

10. RITUÁLY

Tvoříme si chvíle zázraků. S jídlem, s partnerem, sami, s hudbou, plány a se seznamem přání. Vědomě nechat působit sváteční okamžik je oslava života, která může být do našich životů pozvána každé ráno, každý večer, kdykoli cítíme, že máme co oslavovat. Chvíli o samotě, chvíli s blízkými. Život, je umění možného. Rituál může být cokoli, co chceme aby byl...

11. ODPUŠTĚNÍ

Bez odpuštění se nepohneme z místa. Odpustit můžeme nejprve sobě, ale pak také všem, se kterými jsme co kdy měli do činění a oni v nás něco zanechali. My jsme se rozhodli si to ponechat, a pokud už to nechceme a nepotřebujeme, můžeme to také pustit. A můžeme jít... svobodně, s láskou, za štěstím... Je to to nejtěžší. Když nám někdo ublíží, nedělejme si iluze o tom, že je jednoduché ucítit lásku k tomuto člověku. Ale čas nám pomůže nechat toho člověka být.  S přáním toho nejlepšího... a to co nejdále od nás. Tolerance existence toho, kdo nás zranil nemusí být tím, že se snažíme obejmout, políbit, nebo pochopit psychopata, nebo lháře, ale snažíme se jen uchopit to, co bylo naše selhání v situaci s tímto člověkem. A s hlavou nahoře umět říct sám sobě, nebo dotyčnému upřímné děkuji a nashledanou. Někdy na toto není prostor, proto je důležité tyto věci ukončit v sobě. Je důležité nechat si na to čas, protože někdy je bolest opravdu paralizující a nejde to hned. Někdy to může trvat, dny, týdny, měsíce, ale někdy i roky, než pochopíme, jakou lekci jsme dostali a dostáli jsme se ke svému DĚKUJI... Zmizelé vztahy a přátelství přes všechny pokusy někdy stejně zaniknou. Každý je ve své fázi života a ve svém hájení. Buďto se někdy cesty znovu protknou a nebo ne. Někdo si prostě nezaslouží, aby s vámi byl. Pokud nechcete žít ve falši, maskách, lhaní a trávení času s někým, kdo si neustále jen stěžuje, buďte rádi za svou, byť třeba někdy smutnou samotu. Odpustit a opustit patří k procesu života a dá vám to skutečnou sílu. Sílu být sami sebou.

 

P.S. Někdy si myslíme, co vše jsme nezažili, co vše už nevíme a pak přijde jedna situace, jeden člověk a stavíme náš hrad znovu. Spadl jako domeček z karet. Udržení klidné mysli a neustálého vyzařování pokory, lásky, klidu a míru je počin jogína. Ale pokud o tomto již jen přemýšlíte, už je to stupeň mistrovství... Nikdy nemůžeme vědět všechno. Někdy se přihodí věci, kterých bychom se nikdy v životě nenadáli. A to z miliardy různých úhlů pohledu...

Děkuji, že jste dočetli až sem...

Přeji krásné dny,

Vaše Martina

E-book zdarma

Jak si udržet pevné zdraví. Váš průvodce a rádce spokojeným životem.