Začínáme s otužováním


Začít s otužováním PRÁVĚ TEĎ znamená, že od podzimu do jara nebudeš už nikdy klepat kosu a možná, že celý rok taky nebudeš potřebovat kapesník! Hledáte ve svém životě PRÁVĚ TEĎ výzvu a potřebujete "něco" co vás posílí? Super!!! OTUŽOVÁNÍ je dost dobrá věc a navíc je velmi moudré praktikovat otužování z mnoha důvodů, už jen pro to, že se můžete otužovat jet tak, pro raost a pro své zdraví. Jestli se chcete začít otužovat, pojďte do toho se mnou! Pojedeme v tom společně a o vedení a zábavu se postarám já!


Zvu vás na úvod do otužování, které bude probíhat od 17 - 18 hod 21.11.2023. Pokud se chceš přihlásit, kontaktuj mě na 723 108 898!

V 17hodin se sejdeme na adrese:

I. plavecký klub otužilců Praha
2, U Kempinku 1801, Braník, 147 00 Praha

https://maps.app.goo.gl/P4km7KTHaVSYMhCZ6

Doporučená cena za podporu, provedení technikou, meditací, záměrem a otužováním je 350,- Kč

Proč je dobré se otužovat? Důvodů je hned několik.

DEVĚT+ PRO OTUŽOVÁNÍ:


1. Zlepšení imunity

Zřejmě vám i váš dědeček s babičkou několikrát říkávali, že pokud chcete být zdraví, máte se pravidelně otužovat. A měli pravdu. Dle nejedné vědecké studie je potvrzeno, že lidé, kteří se pravidelně sprchují studenou vodou, mají vyšší koncentraci plazmy a hlavně vyšší obsah bílých krvinek. Je-li otužování praktikováno pravidelně, můžeme tělu dodat imunitu proti bakteriím, virům a dokonce i nádorovým buňkám. To v praxi znamená, že ten, kdo se pravidelně otužuje, nemá problémy s nachlazením a má našlápnuto dožít se stovky. Navíc budete trénovat svou mysl do KLIDU zenového mistra. Uvědomte si, že kontakt se studenou vodou, ať už se jedná o namočení rukou, kotníků, nebo celého těla nás velmi rychle zkoncetruje a zklidní rozbouřenou mysl. Ne na darmo se kdysi dávno říkávalo, když nervozita, nebo rozčílení překročilo únosnou mez: "dej si studenou sprchu".


2. Odbourání stresu

Studená sprcha chrání organismus před oxidačním stresem. Sice vás otužování nabije takovou vlnou energie, že budete řádit jako panda na koksu, ale vaše mysl bude silná a čistá jako křišťálová studánka.


3. Tohle je bod pro ženy - budete hezčí

Nedělám si srandu. Pokud není Vaším cílem se cítit zdravě, možná Vás bude alespoň motivovat to, že studená sprcha z Vás může udělat hezčího člověka. Studená sprcha totiž napomáhá tomu, aby si Vaše kůže udržela dostatečné množství zásob mazových žláz, které nevysušují pokožku. Další plus je elasticita kůže a nevyhnutelně zmíním i téma pro ženy a to je redukce celulitidy. Otužování ve studené vodě vám milé dámy pomůže zlepšit vzhled vaší pokožky. Tělo totiž vynaloží energii k tomu, aby se zahřálo a to bude mít pozitivní vliv na ty ne úplně dobře vypadající dolíčky.


4. Redukujete tělesný tuk

Pokud se tedy bavíme o tom, jak lépe vypadat, dalším důležitým účinkem je schopnost studené sprchy pomoci při pálení tuků. I když to mnoho lidí neví, v těle máme 2 druhy tuků. Bílý a hnědý. Ten bílý známe všichni a nemáme ho moc rádi. Jedná se o všechen ten viditelný podkožní tuk. Hnědý nevidíme. Ale naopak od toho bílého je pro nás prospěšný. Jeho hlavní funkcí je vytvářet a zároveň udržet tělesné teplo. Při ranní studené sprše se hnědý tuk aktivuje a jeho výsledkem je zvýšený výdej energie, a tím i větší počet spálených kalorií. Dle jedné studie dokáže studená teplota zvýšit aktivitu hnědého tuku až 15x, a tím je možno docílit ztráty tělesného (bílého) tuku až o 4kg za rok. Spojíme tedy dech, rozcvičení a otužko a budeme nesmrtelní!


5. Tohle je bod pro muže - zvyšuje to plodnost omg!

Tohle je hodně zajímavé. Studená sprcha dokáže opravdu znásobit počet spermií, a zvýšit tím také plodnost u mužů. Horká voda naopak působí jako skvělá mužská antikoncepce. V jedné studii muži, kteří se každý druhý den po dobu půl hodiny koupali v horké vodě v průběhu 3 týdnů, byli poté téměř neplodní až po dobu 6 měsíců! Navíc v jiné studii se prokázalo, že muži, kteří se přestali koupat v teplé vodě, poznali zvýšení počtu spermií až o 491%. A to už není zanedbatelné číslo. Teplá sprcha zřejmě nebude mít tak silně negativní vliv na plodnost jako dlouhá horká koupel. Ale muži, pokud chcete zvýšit svou šanci na zplození potomka, určitě byste měli o studené sprše začít uvažovat. Pro lidské tělo není snad nic lepšího, než ranní sprcha po ránu. Nejlépe hned po probuzení. Brrrr.

6. Zlepšuje cirkulaci krve.

Studená sprcha zlepšuje Váš krevní oběh. Hlavním důvodem je, že se tělo snaží co nejrychleji dopravit krev do všech orgánů, aby je udržela v teple. Jedná se o takovou simulaci normální cirkulace krve a tato tělesná funkce je nesmírně důležitá pro Vaše celkové kardiovaskulární zdraví.

7. Lepší svalová regenerace

Pokud sportujete, tak Vás tento bod bude určitě zajímat. Studená sprcha po cvičení je totiž nejlepší věc pro vaší celkovou regeneraci a dobití energie. Tím, že studená teplota zlepšuje cirkulaci Vaší krve, tak pomáhá odstraňovat z Vašeho těla odpadní látky (také kyselinu mléčnou), které vznikají právě při tělesné námaze.

8. Zvyšuje Vaší ostražitost a čilost

Pokud podstoupíte tento symbol odvahy, čímž studená sprcha, nebo otužování určitě je, tak v prvních vteřinách budeme mít zdánlivě problém s dýcháním. Žádný strach. Toto hluboké dýchání dokáže výrazně zvýšit Váš přísun kyslíku a také srdeční tep, což vede k přísunu energie na celý den. Díky studené sprše bude Váš mozek čilejší a ostražitější po celý den a Vaši kolegové v práci si začnou myslet, že to s tím ranním kofeinem trošku přeháníte.

9. Nakopne Vás více než ranní káva

Tohle je asi jasné. Pokud máte po ránu problém s tím, že jste ospalí a potřebujete několik šálků kávy, před tím, než začnete normálně fungovat, je pro Vás studená sprcha po ránu to pravé řešení.Věřte mi, že pouze po pár vteřinách ve studené sprše budete cítit přímo kopanec energie. Studená sprcha způsobuje mírné elektrické impulsy, které sahají až do periferních nervových zakončení mozku, a tím Vás zaručeně probudí a zlepší Vaší mozkovou aktivitu. Budete prostě bystřejší a jen tak vás něco nerozhodí, protože díky otužování na sebe budete i patřičně hrdí. Ne každý si totiž tuhle aktivitu dopřeje kvůli své pohodlnosti. Jenže už není čas lhostejně spát, teď je už čas jít do akce!
Pokud vám po přečtení těchto bodů ještě nepřišla ta správná chuť udělat něco pro své zdraví, energii a radost ze života, tak čtěte prosím dále.

Co vám to dá?

Otužováním dost efektivně posilujeme imunitní systém, zocelujeme tělo, i naší psychiku. Získáváme vytrvalost, schopnost snášet nepohodu, léčíme nechutenství, prokrvujeme tělo, posilujeme kardiovaskulární systém. Je to ten nejefektivnější a nejjednoduší trénink pro svou osobní sílu. Dnešní doba potřebuje zdravé ženy a zdravé muže, kteří se z ničeho hned nepodělaj. Přijď a budeš železnější než Železné hory.


Co to dalo mně?


Když jsem se začala otužovat, cca před 5ti lety, sprchovala jsem se na závěr večerní hygieny studenou vodou. Před třemi lety jsem se začala nořit do přírodní vody venku. Voda je skutečný zázrak a pokud tomuto neustále se měnícímu elementu porozumíte, budete také ve vyšším souladu s planetou Zemí, s přírodou, jejími cykly plynutí a tudíž i sami se sebou.

Otužování posilovalo mou psychiku do síly. Měla jsem po otužování pocit, že mne nic nezastaví ani neporazí. Měla jsem totálně nakopnuté endorfiny a přímo po koupačce, s hrnkem v ruce, i za jemného třasu rukou, který pobavil všechny (ten třas nebyl stařecký) přišli endorfíny.
Pravda, že také díky koupajícímu se osazenstvu, kdy byla zábava a otužování dobrovolné, skupinu skvěle podpořilo vzájemné hecování a panovalo vždy nadšené veselí. Člověka to strhlo a už se vezl.

Otužování je radost, síla, pokora, voda, příroda, poznávání těla. Otužování je prostě sakra dobrej Zen.
Ve vodě vám opravdu kabelka od Lujze Vitóna nepomůže. Pomůže vám správná koncentrace, sebedůvěra, dýchání a ovládání se. Já vás celým procesem provedu a když budete potřebovat, klidně vás budu držet i za ruku, když budete mít strach se odhodlat.

Co to může dát právě vám?

Druhotně z otužování získáváme radost, protože otužování vylučuje endorfiny (elixír štěstí), jsme odolnější proti nemocem, dokonce až tak, že žádná nemusí přijít celou zimu. Také se spojíme do s podobně zaměřenými lidmi a ucelíme si způsob svého života. Jsme také připraveni na náhlou situační krizovou situaci (proboření ledu, pád z lodi, záchrana tonoucího atd.). Otužováním a plaváním ve studené vodě skutečně hodně hubneme. A to hned dvakrát – tělo jednak vydává mechanický výkon a jednak kryje ztrátu tepelné energie.


„Je proto nezbytné se v den otužování stravovat vydatně a zdravě, doplnit jídelníček jídlem s bohatým obsahem vitamínů a důležitých minerálů."
Výhody a přínosy otužování

  • umožňuje lépe se přizpůsobit teplotním výkyvům okolí.
  • u běžných infekcí platí, že otužilý člověk má větší naději, že je nechytí.
  • pokud už přece onemocní, pak má nemoc lehčí průběh a dříve odezní.
  • vyplavují se při něm endorfiny - hormony štěstí, takže zlepšuje náladu a posiluje nervový systém
  • zvyšuje pružnost cév, výkon srdce a snižuje hladinu cholesterolu
  • nastartujete zdravější životní styl

Co s sebou?

Určitě si vezměte termosku s horkým čajem. Můžete si připravit čaj s citronem a medem a šťávou z čerstvého zázvoru. Dobře se před otužováním najezte. Vhodná je horká polévka, určitě ale ne 8 knedlíků s vepřovým. Vemte si učník na osušení a ještě lépe jeden ručník na dosušení, nějaký, který dobře saje a může být hrubší, ať si hezky promasírujete pokožku. Od chladnějšího počasí jsou pak dobré vrstvy. Super je funkční sportovní oblečení. No a do vody vemte módní plavky a je to :) Když voda začne hodně chladit, můžete si vzít boty do vody a nebo neoprenové ponožky. V teplotách kolem 15 stupňů a se svítícím sluníčkem to je ještě paráda, ale když začnou teploty klesat...tuhne to :)
Jak dlouho budeme ve vodě?

Čas strávený ve vodě si každý reguluje sám. Jestli budete ve vodě vteřinu, minutu, nebo dvě je jen na vás. Někdy tělo vydrží delší dobu, někdy méně. Nejedeme na výkon, netrápíme se. Budete se otužovat tak, jak je to pro nejlepší pro vás. Dělejte to v pohodě a jak to cítíte. Od listopadu už začíná doopravdický otužování. Připravte si svůj reprák (hlas) na nejvyšší volume. Pomáhá to. Možná máte reprák Zenového mistra. Ostatně, to poznáte. Možná, že vám pomůže klid, ticho a soustředění se na dech. To vše objevíme až ve vodě. Řvaní a chechtání je povoleno!
Jak to bude probíhat?

V 17hod se sejdeme na dohodnutém místě. Společně se přivítáme, pozdravíme a já vás seznámím se vším, co je pro otužování potřeba. Dáme kruh podpory, vysvětlím vám techniku dechu. Společně si uděláme krátkou rozcvičku. Zkoncentrujeme se v krátké meditaci. Dáme si vyšší záměr do života. Rozhýbeme se a vyhecujeme. A pak půjdeme do vody. Na závěr si dáme čaj a třeba i nějakou dobrotu, podle toho, co kdo přinese.

Takže se těším, OTUŽTE SE A UTUŽTE SE!

 

Návod zdarma

Napište mi na email o návod na energii pro vaše tělo.